Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Κύπελλο Χίου,στην επόμενη φάση η Α.Ε.Καλαμωτής νίκησε στην παράταση τον Α.Π.Ο.Χίου 2 - 1

Στην Καλαμωτή, λίγο έλειψε να σημειωθεί η δεύτερη έκπληξη της Α' Φάσης του Κυπέλλου, αφού μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ο φιλοξενούμενος ΑΠΟ Χίου άνοιξε το σκορ στο 55' με ωραία προσπάθεια του Νέλα και σουτ στη γωνία του Ορφανούδη. Σ'αυτό το σημείο η Καλαμωτή ανέβασε την απόδοσή της και απειλούσε διαρκώς την εστία του Μονιούδη, με την ισοφάριση να έρχεται τελικά στο 88', μετά από λάθος στην άμυνα του ΑΠΟ Χίου και εύστοχο σουτ του Τόντρι.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-1 με εντυπωσιακό μακρινό σουτ από τα τριάντα μέτρα του Διακογεωργάκη στο 102'. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Γιασεμής του ΑΠΟ Χίου προσπάθησε με δύο εκτελέσεις φάουλ να στείλει το ματς στα πέναλτι, αλλά ο Ορφανούδης χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του με εντυπωσιακές αποκρούσεις.